Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Free Forum BATUDA

Ptice pjevice fauna europe - Forum češljugar štiglec štiglic grdelin zelendur kanarinac konopljar cajzlić žutarica kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur, kringl, bastard, krstokljun, slavuj, egzote, zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanj
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortalPortal  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 skolovanje - kada, kako, koliko dugo

Go down 
+31
Gigo
MONSTRUMO
probiotik
Grga Zlatoper
Jandrek
arboret
Škuri tić
gare
KOBAC
ivica.p
bošket
Vedran
euzebio
PESTI
vrca
enver
pele
DOMENICO
Altum
ivica
lord189
Moćun
marko
PSIHO
frzelin
GRANDE
car
YOGI
Tic_Bal.
kain
DjordjeVet
35 posters
Go to page : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
Autor/icaPoruka
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 18, 2011 8:32 am


Evo jedan tekst o skolovanju...mozda ste ga citali u Zovu ili Batudi...tekst je moj, napisan prije par godina...

O čuvanju štiglica u kavezu napisani su mnogi tekstovi u različitim časopisima i knjigama.Većina njih je napisana veoma slično,opisuju izgled štiglica i njegov život u prirodi,kažu ponešto o mogućnostima razmnožavanja u kavezu i ukrštanja sa drugim vrstama ptica,i to je uglavnom to.Ali,nešto detaljnije o samom čuvanju,školovanju i odgoju rijetko je dostupno.Zašto?Ne zato što je malo odgajivača i ljubitelja,koji se time bave,već zato što je to područje u kome svi imaju neke svoje tajne.Način čuvanja,odgoja i školovanja štiglica je uglavnom zasnovan na dugogodišnjem iskustvu i ljubomorno čuvanim tajnama,koje je malo koji odgajivač spreman da prenese drugima.Ovaj tekst ima za cilj da razotkrije neke od tih tajni i pomogne mladim odgajivačima i ljubiteljima u njihovom radu sa pticama.
Sistem držanja i školovanja o kome ovdje pišem potice iz Južne Evrope i poznat je već dugo,ali je o njemu malo pisano.Na početku,treba da kažem da rad počinje od nabavke ptice.Potrebno je da se nabave mlade ptice,bez boje,po mogućnosti sto ranije po odvajanju od roditelja.Rad je moguć i sa starijim pticama,koje već imaju boju,bilo da su uhvaćene u prirodi ili nabavljene od odgajivača,ali su tada rezultati slabiji.Gdje nabaviti ptice?Najbolje je ako možemo da ih nabavimo od odgajivača koji razmnožavaju štiglice. Njihova iskustva kažu da su ptice izležene u kavezu pogodnije za školovanje i da pjevaju više od uhvaćenih ptica. Druga opcija je da ih uhvatimo u prirodi u periodu Jul-Avgust.Naravno,za školovanje je potrebno da se nabave mladi mužjaci,posto ženke ne pjevaju ili pjevaju veoma slabo.Polni dimorfizam kod štiglica nije izrazit ni kod odraslih ptica,a kod mladih je još teže odrediti pol.Zato,pri izboru treba uzeti mlade koji su krupniji,sa većim bijelim poljima na repnim perima(kod odgajivača poznatim kao “špiljeri” ili “špigle”).Manje iskusnim ljubiteljima ovo razlikovanje polova moze da predstavlja problem,ali postoje razlike koje mogu da se uoče,pogotovo ako se istovremeno posmatraju mladi oba pola.U kasnijem periodu,kad ptice počnu da se mitare i da dobijaju boje odraslih ptica razlika može jasno da se uoči.Boje mužjaka su intenzivnije, “brkovi” u korijenu kljuna su izrazito crni,crvena maska prelazi polovinu oka I pregib krila je crn.Kod ženki ovaj pregib je sivozelenkast,nekad smeđ,“brkovi” su sive ili sivobijele boje i maska ne prelazi polovinu oka.U periodu kad dobijaju boju mladi mužjaci vec počinju da pjevaju,tako da i po tome možemo da ih razlikujemo od ženki.Ipak,i pored svega,i iskusnim odgajivačima promakne poneka ženka,koja onda može da posluži kao baza za uzgoj u kavezu,koji je poslednjih godina postao aktuelan u svijetu,a i kod nas.Nakon što smo nabavili ptice,smještamo ih u volijeru(što veću ,to bolju),po mogućnosti na otvorenom(balkon i slično),i počinjemo sa školovanjem.Što se ishrane tiče,mladim pticama treba da obezbijedimo što raznovrsnija hraniva.Najčešće,osnovu ishrane predstavlja hrana za kanarince uz dodatke nigera,konoplje,suncokreta,salate i raznih vrsta divljeg sjemena koje skupljamo u prirodi.Kod izbora divljeg sjemena treba obratiti pažnju na ishranu ptica u prirodi,odnosno treba posmatrati gdje se zadržavaju i šta jedu ptice u prirodi.Pored sjemenske hrane,treba obezbijediti zeleniš(kupus,salata,list i cvijet maslačka—od njega ptice dobijaju intenzivnu boju),voće i povrće(jabuke,kruške,mrkva,krastavac i slično),animalna hraniva(jajčana hrana,bilo industrijska,bilo pravljena kod kuće),naravno mineralna hraniva(sipina kost,grit,kuhinjska so,drveni ugalj)I pijesak.Takođe,svježa i čista voda za piće i kupanje je obavezna..Mladi štiglici su veoma osjetljivi na abdominalne infekcije,tako da treba obezbijediti maksimalnu higijenu i periodično preventivno davati nešto od lijekova (ESB3 se pokazao kao dosta dobar).
Za školovanje mogu da se koriste živi učitelji,što je bolje,ili različiti snimci pjesme na CD-ovima ili kasetama.Ovi snimci uglavnom sadrže samo određene dijelove pjesme koju želimo da postignemo.Živi učitelji,jedan ili više njih,su odvojeni od mladih ,da ne bi bili ometani u pjesmi,a i zbog toga što su raspjevani štiglici često agresivni prema drugim pticama.Mlade ptice najbolje usvajaju pjesmu rano ujutru i kasno popodne(tada se i štiglici u prirodi najviše raspjevaju),tako da u tom periodu treba puštati CD-ove i kasete,po par sati dnevno.Da bismo umirili ptice u vrijeme “časova”,možemo malo da zamračimo volijeru,ali to nije neophodno.Ako nemamo učitelja ili snimak pjesme,ne treba se brinuti,jer ptice imaju genetski urođenu pjesmu,a školovanje samo pomaže da se taj potencijal ispolji i uobliči.Tokom jeseni ptice se izmitare i počinju da pjevaju punim glasom,kada već mogu da se primijete neke ture u pjesmi. Ali,školovanje traje i dalje.Ptice su za sve ovo vrijeme u volijeri,gdje ostaju tokom jeseni i zime,pa sve do proljeća.
U proljeće,negdje u periodu druga polovina Aprila-početak Maja(zavisno od vremenskih prilika i spoljne temperature)sada već odrasle ptice se odvajaju pojedinačno u male kaveze.Dimenzije ovih kaveza mogu da budu različite,ali se najviše koriste kavezi dimenzija oko 25*15*20 cm.Kavezi se smještaju u kutije(slično koferima za držanje i školovanje malino kanarinaca,vidi sliku) i to tako da se ptice vide. U ovom periodu veoma je važno da se pticama obezbijedi jaka hrana(povećan procenat masnog sjemena,naročito konoplje,klijalo sjeme—najbolje niger i konoplja,jajčana hrana,zeleniš—list i poluzreli cvijet maslačka ,obavezno). Nakon par dana,kada se ptice malo smire i naviknu na mali prostor,počinjemo sa treningom.Kako trenirati ptice? Treniramo ih tako što ih vadimo iz kutije i postavljamo tako da se ne vide.Treninzi u početku traju kraće,po 10-15 minuta,a kasnije,kad se kod ptica razvije uslovni refleks,se produžavaju,da bi na kraju trajali oko 1 sat ili i duže.Ovakve treninge ponavljamo nekoliko puta dnevno,najbolje rano ujutru i kasno popodne,kada sunce nije jako.Ptice će u početku biti pomalo stidljive,ali će sa vremenom početi da pjevaju punim glasom.U toku cijelog odgoja,a posebno u ovom periodu,važno je naviknuti ptice na prisustvo ljudi,da bi pjevale i pred njima.Kako treninzi napreduju,ptice pjevaju sve više i sve glasnije,tako da je moguce izvršiti selekciju po željenoj pjesmi.Vrhunac pjesme je moguće prepoznati po tome što vrh kljuna gubi crnu boju I postaje ružičast,ptica stalno ponavlja određene dijelove pjesme i pjeva na druge ptice kada joj ih primaknemo.Ovakvi treninzi traju tokom proljeća i ljeta,sve dok negdje krajem ljeta ptice ne počnu da mijenjaju perje,kada ih smještamo u volijeru i ciklus se ponavlja sledeće sezone.Ovakvim načinom držanja postići ćemo da ptice lijepo izgledaju,da budu zdrave i da žive dugo.
I,za kraj,važno je reći da štiglic,za razliku od drugih ptica,sa godinama ne slabi sa pjesmom,vec naprotiv,kao staro vino,postaje sve bolji i bolji.


dobro, to je bio tekst....

sad da vidimo sta je to dobro postavljeno u ovoj prici, a sta nije?
gdje su kriticne tacke?
[Vrh] Go down
kain

kain


Broj postova : 185
Points : 200
Join date : 12.01.2011
Age : 57
Lokacija : HRBiH

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 18, 2011 11:01 pm

DjordjeVet,super ti je text. Od tebe mogu puno naučiti.Svaka čast još jednom
[Vrh] Go down
Tic_Bal.

Tic_Bal.


Broj postova : 859
Points : 865
Join date : 18.01.2011
Age : 52
Lokacija : NICAZE OGRANAK-GLATKA-ZIJADA

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptysri sij 19, 2011 12:58 am

DjordjeVet ja mislim da bi trebalo malo tekst da se modificira skolovanja sa zivim uciteljom.
Ako odvajamo zivog ucitelja i 2 metra od mladi da se ne vide mladi ce teze upijati pjesmu.
Ima ucitelja i kad su u mitaru oni lagano sapucu mladima tako da ja nebi nikad mlade razdvajao od zivog ucitelja ali ima razni metoda tako da treba sve isprobati ali paziti da volju ne izgubimo naj bitnija je volja i nada koja zadnja umire I love you
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 20, 2011 12:49 am

ako je pivanje od batude tić će vam sam reć kad ga triba poćet širit ,a to je kad u stalaži počme slagat batude .ako nije od batude onda je to rudarski posao i triba imat ludu sriću da se nađe koji mladi od batude.
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptysub sij 22, 2011 7:50 am

kakva su vam iskustva sto se tice mjesta za ucenje?

da li su rezultati bolji u pojedinacnim kavezima ili ako su mladi zajedno u nekoj manjoj letilici?

koliko je dobra opcija da ucitelj bude sa njima u letilici?
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptysub sij 22, 2011 9:30 am

DjordjeVet je napisao/la:
kakva su vam iskustva sto se tice mjesta za ucenje?

da li su rezultati bolji u pojedinacnim kavezima ili ako su mladi zajedno u nekoj manjoj letilici?

koliko je dobra opcija da ucitelj bude sa njima u letilici?


Sve tri opcije su odlicne i daju rezultate,ovisno koliko uzgajivač ima prostora i kako je naučio.jer je ponekad vrlo teško mijenjati navike.

U svakom slučaju je bolje da mladi vide učitelja,bilo u stalaži,bilo u letjelici,iako je bilo slučajeva da su mladi naučili,ialo nisu vidjeli učitelja,ali kaže se da iznimke potvrđuju pravila.
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptysub sij 22, 2011 8:30 pm

mislim pošto se car ukljućija na forum da bi on na ovu temu moga dosta toga reć .zato care opleti po tipkovnici ali nemoj baš sve tajne izdat ha ha ha
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptysub sij 22, 2011 8:48 pm

Upravo tako jogi,ja sad imam 44 g,a bija sam dite kad je car uzgaja grdeline,baštarde itd....

Jednom prilikom sam prije 25 g.doša kod cara na balkon.Kanarinka je bila u dnevnom boravku,a mi na balkonu udaljenom desetak metara.Car uzme grdelina,izađe na balkon,iza zida,pusti grdelina,a on drito kroz jedna i druga vrata na kanarinku i GOOOOOOOLLLLLL.

To je ljudi moji bilo prije možda i više od 25 g.,zato care cheers
[Vrh] Go down
car

car


Broj postova : 10
Points : 10
Join date : 17.01.2011
Lokacija : Split

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyned sij 23, 2011 9:36 am

učenje mladih obvzno mora bit živa ptica mladi tići tribaju gledat i slušat učitelja da od njega nauče pjev ponašanje i sve ostalo nekad učnik nadmaši učitelja i eto ti prave ptice to je provjereno ijedino ispravno molio bih poštvane kolege itićare koji upiru aparaturu da se ne ljute jer to im je gubljenje vrimena novca i živaca posušajte moj savjet i doći će te do ptice
[Vrh] Go down
car

car


Broj postova : 10
Points : 10
Join date : 17.01.2011
Lokacija : Split

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyned sij 23, 2011 9:45 am

volio bi da uspiju ali teško će uspit
[Vrh] Go down
GRANDE

GRANDE


Broj postova : 533
Points : 559
Join date : 09.01.2011
Age : 54
Lokacija : SPLIT-STP VAŠA ODLIČNA ZA MENE SRENJA.....

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyned sij 23, 2011 10:46 am

car je napisao/la:
volio bi da uspiju ali teško će uspit


Svaka čast Care kratko napisano ali strašno opisno....slažem se s tobom u potpunosti.... study scratch
[Vrh] Go down
car

car


Broj postova : 10
Points : 10
Join date : 17.01.2011
Lokacija : Split

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyned sij 23, 2011 10:04 pm

GRANDE REKA SAM JOGIJU OD SVI TIĆA KOJI UČENI OVU GODINU JEDINO TVOJI MOGU VALJAT OČITO SE VIDI DA APRATI NE MOGU UČIT KAO ŽIVA PTICA
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 25, 2011 7:46 am

mestri, nesto ste tajnoviti?

nije valjda da nemate sta pisati u ovoj temi?

ajd da vidimo, kada se preporucuje krenuti sa skolovanjem u odnosu na starost mladih ptica?
odmah kada se izlegu ili kasnije, kada se odvoje od roditelja?

do kada treba da slusaju ucitelja? dok se ne obuku/do proljeca/do kada?
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 25, 2011 7:58 am

Đorđe,ovisi s cime ucis,uvik je bolje što ranije.
Ja,koji ucim sa živim meštrima,imam svakakvih primjera.Naucili su mi mladi cibaši i 95%obuceni grdelini.
Oni koji uce baštardom nastoje što ranije,tek što samostalno se pocmu hraniti,a oni što uce na "struju",puštaju vec i u gnjizdu,odnosno pitaju mlade,tako da ništa,ama baš ništa nisu culi.
Ja mislim da to nije potrebno,ali vec su me neki razuvjerili rezultatima.

Ja cu se raspisati na ovu temu,što se tice ucenja sa živim meštrima,samo trenutno imam puno posla.

Od vikenda cu ti dosadit,ovde i na temu širenja.
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 25, 2011 8:51 am

car je napisao/la:
učenje mladih obvzno mora bit živa ptica mladi tići tribaju gledat i slušat učitelja da od njega nauče pjev ponašanje i sve ostalo nekad učnik nadmaši učitelja i eto ti prave ptice to je provjereno ijedino ispravno molio bih poštvane kolege itićare koji upiru aparaturu da se ne ljute jer to im je gubljenje vrimena novca i živaca posušajte moj savjet i doći će te do ptice

sta da radi neko ko nema ucitelja? sta je bolje? da koristi neki CD ili da ide naslijepo i nada se da ce mu od mladih koji nisu nista slusali ispasti nesto iole vrijedno?
[Vrh] Go down
frzelin

frzelin


Broj postova : 583
Points : 629
Join date : 13.01.2011
Age : 50
Lokacija : SPLIT

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 25, 2011 8:56 am

Djordje večinom takve ptice koje ostaviš bez učitelja budu dobri pletaduri.
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 25, 2011 9:03 am

frzelin je napisao/la:
Djordje večinom takve ptice koje ostaviš bez učitelja budu dobri pletaduri.

kao ovaj?

https://www.youtube.com/watch?v=b6o-70VrTqI

https://www.youtube.com/watch?v=4dWOAsN0ZX0
[Vrh] Go down
frzelin

frzelin


Broj postova : 583
Points : 629
Join date : 13.01.2011
Age : 50
Lokacija : SPLIT

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyuto sij 25, 2011 9:18 am

DjordjeVet je napisao/la:
frzelin je napisao/la:
Djordje večinom takve ptice koje ostaviš bez učitelja budu dobri pletaduri.

kao ovaj?

https://www.youtube.com/watch?v=b6o-70VrTqI

https://www.youtube.com/watch?v=4dWOAsN0ZX0

Znaju bit još bolji u četri pet pletiva.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 2:09 am

DjordjeVet je napisao/la:
car je napisao/la:
učenje mladih obvzno mora bit živa ptica mladi tići tribaju gledat i slušat učitelja da od njega nauče pjev ponašanje i sve ostalo nekad učnik nadmaši učitelja i eto ti prave ptice to je provjereno ijedino ispravno molio bih poštvane kolege itićare koji upiru aparaturu da se ne ljute jer to im je gubljenje vrimena novca i živaca posušajte moj savjet i doći će te do ptice

sta da radi neko ko nema ucitelja? sta je bolje? da koristi neki CD ili da ide naslijepo i nada se da ce mu od mladih koji nisu nista slusali ispasti nesto iole vrijedno?

Đorđe teška pitanja postavljaš.Svi bi sad tili brzinom svitlosti doc do pravoga grdelina,pa slože CD sa tri ili cetiri petiva po 7-8 taktova,stave nenormalnu zijadu pa udri.Neki moji poznanici su vec potrošili 5 godina pa ništa,uvik iznova.Da su poceli sa srednjim grdelinom (koji se još uvik može nac),pa pravilnim radom i selekcijom polako naprid,za pet godina su mogli imati dva,tri srednja ili vrlo dobra grdelina.Ali ne,ego je velik,i treba odmah i sad 25 taktova pletiva i prava zijada.Malo morgen.Ti bar pošteno pitaš,a ja ti savjetujem,ako te interesira taj nacin, prati razvoj situacije kod Grandea kojemu sad mladi pivaju fenomenalno,upravo to,20-25 taktova i prava zijada.

Ja volim polako naprid uživo,pa od srednjeg grdelina pokušavam napredovat.Ovo pivanje gojim tri godine,a na onaj forum si cuo o cemu se radi.

Odmah da ti kažem da od ostavljanja mladih naslipo nema ništa.Bolje je ostaviti poluobucene naslipo na neka podrucja,ovisi gdje živiš.
Ja sam uspio odgojiti 6 grdelina skoro pa istih,pa cu sad iskljucivo na vlastiti uzgoj,jer sam zadovoljan sa njima,a sigurno cu i napredovat sa pletivima i zijadom.
Najvažnije ti je prepoznati grdelina koji bi mogao izbacivati bolje mlade,preduvjet je da voli batudu,a ostalo,jebiga,što bolje to bolje.
Ovo što si ti dosad stavljao nije za ucit,izuzev one snimke bez slike,sa kojom možeš pokušat.Zijada je sve ono što ja ne volim,ali imao sam prilike cuti takve zijade,koje su izbacivale puno bolje izvedbe.Zato,ako imaš prilike ucit sa onim grdelinom,pokušaj.Bolje ti je to nego pokušavati naslipo ostavljat.
Ili se baci na GMO pa što bude,do sad je Grande perjanica GMO-a.
[Vrh] Go down
PSIHO

PSIHO


Broj postova : 69
Points : 70
Join date : 14.01.2011
Lokacija : B.Voda

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 4:18 am

Tema učenje mladih, napisat nešto novo a da več nije napisano "neznam". Jedno je sigurno
samo živi učitelj , možeš se nadat nećemu!.Bariton i car već su dosta rekli, samo bi reka da
osrednji tič uz neke dorade na komp. i puštanje CD može izbacit dobrog malca.Neko je reka
bez učitelja izađu pletaduri-kakvi? Teško obićno mladi pivaju,jedan u špade,drugi u kupe a treči strišaje......Triba se posvetit uzgoju i bit strpljiv. Grande ne da je perjanica nego je postiga vrhunac(ušaje u Povijest) farao toliko za sada cheers
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 6:43 am

PSIHO je napisao/la:
Tema učenje mladih, napisat nešto novo a da več nije napisano "neznam". Jedno je sigurno
samo živi učitelj , možeš se nadat nećemu!.Bariton i car već su dosta rekli, samo bi reka da
osrednji tič uz neke dorade na komp. i puštanje CD može izbacit dobrog malca.Neko je reka
bez učitelja izađu pletaduri-kakvi? Teško obićno mladi pivaju,jedan u špade,drugi u kupe a treči strišaje......Triba se posvetit uzgoju i bit strpljiv. Grande ne da je perjanica nego je postiga vrhunac(ušaje u Povijest) farao toliko za sada cheers

E moj sokole.......ovo sa dadinim tićima je samo jedan od primjera ,koliko dolazi do izražaja ljudska ljubomora ,jal,, zavist.........Sve moguć scnarijie.... ,šta bi im se moglo desit..... san veće čuja.....a umisto ,šta je jedino i normalno,da se čoviku skine kapa do poda.....i na trudu i na rezultatima, koji se mogu čuti i viditi(ja san ima privilegiju da to čujem uživo).
A na priče da se ne daje minimum šanse da će tići priživit ,a kamoli ostat na ovome šta sad pivaju,meni se u najmanju ruku povraća.....To samo govori o ljudima koji tako pričaju....
A kako san jutros jednom čoviku u vezi ove priče i reka...a ko to meni(nama),garantira da ćemo bit ŽIVI u 6 misec,a kamoli da ostanemo na ovome...hahhaa....
pozdrav svima koji nisu onakvi koje san gori naveja......
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 7:41 am

bariton je napisao/la:

Đorđe teška pitanja postavljaš.Svi bi sad tili brzinom svitlosti doc do pravoga grdelina,pa slože CD sa tri ili cetiri petiva po 7-8 taktova,stave nenormalnu zijadu pa udri.Neki moji poznanici su vec potrošili 5 godina pa ništa,uvik iznova.Da su poceli sa srednjim grdelinom (koji se još uvik može nac),pa pravilnim radom i selekcijom polako naprid,za pet godina su mogli imati dva,tri srednja ili vrlo dobra grdelina.Ali ne,ego je velik,i treba odmah i sad 25 taktova pletiva i prava zijada.Malo morgen.Ti bar pošteno pitaš,a ja ti savjetujem,ako te interesira taj nacin, prati razvoj situacije kod Grandea kojemu sad mladi pivaju fenomenalno,upravo to,20-25 taktova i prava zijada.

Ja volim polako naprid uživo,pa od srednjeg grdelina pokušavam napredovat.Ovo pivanje gojim tri godine,a na onaj forum si cuo o cemu se radi.

Odmah da ti kažem da od ostavljanja mladih naslipo nema ništa.Bolje je ostaviti poluobucene naslipo na neka podrucja,ovisi gdje živiš.
Ja sam uspio odgojiti 6 grdelina skoro pa istih,pa cu sad iskljucivo na vlastiti uzgoj,jer sam zadovoljan sa njima,a sigurno cu i napredovat sa pletivima i zijadom.
Najvažnije ti je prepoznati grdelina koji bi mogao izbacivati bolje mlade,preduvjet je da voli batudu,a ostalo,jebiga,što bolje to bolje.
Ovo što si ti dosad stavljao nije za ucit,izuzev one snimke bez slike,sa kojom možeš pokušat.Zijada je sve ono što ja ne volim,ali imao sam prilike cuti takve zijade,koje su izbacivale puno bolje izvedbe.Zato,ako imaš prilike ucit sa onim grdelinom,pokušaj.Bolje ti je to nego pokušavati naslipo ostavljat.
Ili se baci na GMO pa što bude,do sad je Grande perjanica GMO-a.

nisam rekao da zelim preko noci doci do prave ptice, to kako dodje, tako i ode...svjestan sam ja da to ne ide tako, uostalom, nista i nisam postigao a da se nisam morao dobro potruditi..
samo me je zanimalo sta je preporuka, da li ici na ucenje CD-om ili pustiti mlade bez icega i nadati se da ce ispasti neki iole dobar, koji bi sljedece godine mogao posluziti kao ucitelj...tako sam i krenuo prije nekoliko godina, jedan mladi, pa je sam ispjevao dobro pletivo, pa sljedece godine drugi naucio to isto pletivo, pa sve tako...imali su dosta losih stvari, pa sam ih se rijesio i ostavio samo jednog koji je bio najcistiji...to je dug i tezak put, ali jedini ispravan, to znam...
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 8:01 am

ovaj hobi nebi bija zanimljiv da je lako doć do dobrog grdelina.Dok je bilo dobrih oćaka bilo je lakše doć do onoga sa ćime bi bili zadovoljni.Nažalost toga više nema ili mi neznamo za njih.Zato svak pokušava na razne naćine doć do cilja.Najbolje je ućit sa živom pticom,namjerno sam rekao sa pticom jer može i baštarda.Po meni ostavljanje mladih bez učitelja ili od želande je gubljenje vremena.Otkad se ja bavin tićima(35 g)još ga nisam čuja u nikoga da je naša od želande.
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 8:12 am

YOGI je napisao/la:
ovaj hobi nebi bija zanimljiv da je lako doć do dobrog grdelina.Dok je bilo dobrih oćaka bilo je lakše doć do onoga sa ćime bi bili zadovoljni.Nažalost toga više nema ili mi neznamo za njih.Zato svak pokušava na razne naćine doć do cilja.Najbolje je ućit sa živom pticom,namjerno sam rekao sa pticom jer može i baštarda.Po meni ostavljanje mladih bez učitelja ili od želande je gubljenje vremena.Otkad se ja bavin tićima(35 g)još ga nisam čuja u nikoga da je naša od želande.

Yogi, za mene mlada ptica postoji u julu i avgustu, najkasnije do 15. septembra...to ne bi trebala biti zelandra..davno sam naucio da ptica sa bojom ne vrijedi nista kad je pjev u pitanju (tu racunam i ocake koji su svake godine sve gori)...ja ga volim sto mladjeg, po mogucnosti da ima jos zuto oko kljuna...
koliko mi je ovaj stav ispravan, na vama iskusnijima je da kazete...
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Emptyčet sij 27, 2011 8:54 am

Ja isto volim ostavit šta mlađe,po mogućnošću sa žutim oko kljuna ali vidija sam da i tu nema pravila. Može i u pola obućen naućit bolje od cibaša.Najbolje je nać provjereno mjesto odakle sigurno nauće ono s ćim si učija.
[Vrh] Go down
Sponsored content





skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty
PostajNaslov: Re: skolovanje - kada, kako, koliko dugo   skolovanje - kada, kako, koliko dugo Empty

[Vrh] Go down
 
skolovanje - kada, kako, koliko dugo
[Vrh] 
Stranica 1 / 14.Go to page : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
 Similar topics
-
» sirenje - trening, kada, kako, koliko dugo
» skurica - kada i kako?
» Kako je nekad bilo - (o)želanda
»  Chat za grdelinaške rasprave i neslaganja sa temama.Što je ovdje dopušteno,drugdje se briše

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Free Forum BATUDA  :: Grdelin (Carduelis Carduelis)-
Forum(o)Bir: