Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Free Forum BATUDA

Ptice pjevice fauna europe - Forum češljugar štiglec štiglic grdelin zelendur kanarinac konopljar cajzlić žutarica kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur, kringl, bastard, krstokljun, slavuj, egzote, zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanj
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortalPortal  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 skurica - kada i kako?

Go down 
+9
euzebio
Gigo
portulata
žuti
F I N K O
ivica
frzelin
YOGI
DjordjeVet
13 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyned sij 30, 2011 9:59 am

kada i kako zamraciti ptice?

kada ih staviti, kako postupati sa njima dok su unutra?

kako ih izvaditi?

kako ih odrzati na batudi?
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyned sij 30, 2011 11:27 pm

DjordjeVet je napisao/la:
kada i kako zamraciti ptice?

kada ih staviti, kako postupati sa njima dok su unutra?

kako ih izvaditi?

kako ih odrzati na batudi?

Đorđe,

svaka škurica ima svoju namjenu, i se sve manje prakticira,za što ti treba.?
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon sij 31, 2011 3:53 am

Dobro te je pita bariton.Škurica služi za dosta stvari.Najčešća namjena škurice je da se zamrzne pivanje tića tj.da ne piva od 3 mj do 8 nego od 8 do 11 i 12 mj.
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon sij 31, 2011 5:15 am

pa, recimo da mi treba ptica za ucitelja od osmog mjeseca i da zelim da je tempiram da tada bude u punoj formi...
kako to sad ide?
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon sij 31, 2011 8:00 am

Znači da ga moraš stavit u škuro zelenoga to ti je otprilike 15. 03 ,pa do 01.07.nakon toga počinje širenje po mogućnošću gdje lete grdelini.ako je pivanje od batude neće biti problema.Mlade možeš ostavit 15 07 .Dok se mladi malo smire dotle če stari več tuč batude .I samo jedan stari(jer uvik je jedan najbolji)daj bože da imaš dva tri skoro ista.
[Vrh] Go down
DjordjeVet

DjordjeVet


Broj postova : 172
Points : 197
Join date : 17.01.2011
Age : 43

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon sij 31, 2011 9:31 am

dobro, skontali smo KADA ih zamraciti...
sad, kako to izvesti?
koliko je to mracno, cime se zamracuju, jel ide postepeno ili naglo?
[Vrh] Go down
frzelin

frzelin


Broj postova : 583
Points : 629
Join date : 13.01.2011
Age : 50
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon sij 31, 2011 9:28 pm

DjordjeVet je napisao/la:
dobro, skontali smo KADA ih zamraciti...
sad, kako to izvesti?
koliko je to mracno, cime se zamracuju, jel ide postepeno ili naglo?

Zamračivanje ide postepeno znači da ptice držimo u ormaru stavljamo na taj ormar zelenu krpu oko 7 dana pa onda stavimo i drugu zelenu ili crnu krpu 15 dana u ormaru mora bit potpuni mrak ako ptice budu vršale ispod krpa mora se stavit još jedna krpa i to se zove prava škurica.U početku moramo pratit dali sve ptice podnose takve uvjete,ako neka ptica to ne podnosi mora se vadit vanka da nebi uginula.Stavljanje ptica je najbolje od 1.3 do 30.7 .Početkom 9 mjeseca ptice se pomalo nose vani na širenje itakva ptica vrlo brzo dolazi na pjevanje odnosno na batudu.Takvim pticama produženo je pjevanje do 12 mjeseca.
[Vrh] Go down
ivica

ivica


Broj postova : 198
Points : 199
Join date : 17.01.2011
Lokacija : 17. o9. 1976

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyuto vel 01, 2011 1:31 am

Škurica ti ovisi o podneblju , evo naprimjer ti si iz kontinentalni krajeva , koja ti korist tica , u devetom misecu , kad kod vas već u to doba se zna ložiti vatra , i zna dikod snig pasti , znači skurica se prilagođava podneblju i potrebama za koje će tić služit .
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyčet vel 03, 2011 8:17 am

frzelin je napisao/la:
DjordjeVet je napisao/la:
dobro, skontali smo KADA ih zamraciti...
sad, kako to izvesti?
koliko je to mracno, cime se zamracuju, jel ide postepeno ili naglo?

Zamračivanje ide postepeno znači da ptice držimo u ormaru stavljamo na taj ormar zelenu krpu oko 7 dana pa onda stavimo i drugu zelenu ili crnu krpu 15 dana u ormaru mora bit potpuni mrak ako ptice budu vršale ispod krpa mora se stavit još jedna krpa i to se zove prava škurica.U početku moramo pratit dali sve ptice podnose takve uvjete,ako neka ptica to ne podnosi mora se vadit vanka da nebi uginula.Stavljanje ptica je najbolje od 1.3 do 30.7 .Početkom 9 mjeseca ptice se pomalo nose vani na širenje itakva ptica vrlo brzo dolazi na pjevanje odnosno na batudu.Takvim pticama produženo je pjevanje do 12 mjeseca.

Samo nadopuna:

Oni sigurno nece veršat prvo vrime,ali nakon nekog perioda ce proveršat tiho ispod glasa,a veršat moraju bar uru dnevno,oni sami izaberu vrime,cesto nocu.Neka te to ne brine,jer je to normalno,ne smiju jako pivat i cesto jer onda nešto nije u redu,ili im je pre toplo,ili su zrili zatvoreni.Obicno u peti misec pocmu lagano vešat.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysub vel 26, 2011 7:42 pm

Ko drži škuricu,sad je vrime,polako ih treba pripremat kako je opisa frigo,ne bi smili bit ni previše dignuti ,ni pre zeleni.Najkasnije do 15.03 ih treba zatvorit.
Najvažniji su uvjeti i misto škurice,balkon je najlošije rješenje jer beštija cuje sve vani repce,golube,sve živo,osjeca prirodu i dizanje tica u prirodi.Velike su i oscilacije temperature na balkonu,ni to ne valja.
Najidealnija je konoba,podrum,soba,sa ujednacenom,relativno niskom temperaturom.Tica je onda mirna,polako zrije i lakše ce podnit škuricu.

Sad ono najvažnije,ako ikako možete nemojte ih stavljat uškuro,ja sam se odgojia uz škurice,bilo je takvo vrime.

HAhaHA,Mate,koji nikad nije volija škuricu,jedan put je,kad je bila o tome ric,vako reka:"Ljudi ,danas san vidija desetak grdelini kako su uletili u pecinu,bice su išli uškuro".Tako se on zajebava na racun skurice,bija je 01.03.

Danas postoji jedan jedini,ajmo kazat opravdani aspekt zatvaranja tica u škuro,a to je ucenje mladih,na nacin da se uciteljima produži pivanje,pa da top formu prilagode mladima.
Ja vam garantiram da ni to nije potribno,ali o tome ce mo u temi ucenja mladih.


Ha ha ha Very Happy ,sad san se sitija još jedne batude Mate u svezi davanja jaja grdelinima.On nikad u životu jaje nije da grdelinu,pa je vako jedan put reka:"Vidija san ocaka sa mladima kako je uletija u kokošinjac i izletija sa jajon pod krilon".ha ha ha ha,za popizdit.


Zadnja promjena: bariton; sub vel 26, 2011 10:48 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysub vel 26, 2011 9:19 pm

Ha ha ha ko će platit matine batude,i znate da mi fali je zajeban i primazan svim mastima ali još da se on vrati u kalaharija to bi bilo ludilo totalno.A možda za one koji neznaju jednu bazu.Lovi mate tiće negdje u bosni i naiđu tićari iz splita.Vide oni matino auto vide tiće vide bošket a mate nigdi.Kad ono mate se sakrija u oklop od mašine za pranje robe i ćiri kroz vratašca.Kome bi to palo na pamet jak je mate i gotovo moraću se pomirit sa njim.
[Vrh] Go down
F I N K O

F I N K O


Broj postova : 393
Points : 400
Join date : 17.01.2011
Age : 53
Lokacija : Komiža

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyned vel 27, 2011 1:11 am

Dobro ste me nasmijali ! Ima Mate pravo !!!
[Vrh] Go down
frzelin

frzelin


Broj postova : 583
Points : 629
Join date : 13.01.2011
Age : 50
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyned vel 27, 2011 3:48 am

Mate je zakon nema boljeg čovika i uvjek je ima vrlo dobre grdeline(Maradona),a smisao za humor da i ne govorim o tome uz sve ove osobine šta ga krase bio je veliki nogometaš.Njegova poštapalica ja da dva,a izgubili 9:2 ali je naš Mate da dva gola... cheers
[Vrh] Go down
žuti

žuti


Broj postova : 98
Points : 100
Join date : 08.01.2011
Age : 58
Lokacija : split-Croatia

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyned kol 07, 2011 10:38 pm

može li se pisma zamrznit u dubokom a umisto u škuricu samo mu opiturat oči u crno,baritone rarazmisli o toj ideji
[Vrh] Go down
portulata




Broj postova : 55
Points : 53
Join date : 18.07.2011
Lokacija : ZADAR

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysub oľu 17, 2012 10:47 am

....evo da vidin vase misljenje u vezi ovoga-jeli pametnije stavljat u skuro ticu od nepunih godinu dana ili je pustiti da odradi jedan normalni zivotni ciklus u tekucoj godini...dakle da ositi i lito i zimu i prolice..sve na normalan nacin..pa ga tek do godine staviti u skuro..naravno ako bude oke..
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysub oľu 17, 2012 6:17 pm

E to je mene mucilo godinama,

i evo moj zakljucak.

Ako mladog prvu godinu staviš u škuro onda on uvati taj ritam,ispiva se posli

škurice,promine se u 11-12 misec i onda opet isti postupak.Ali ovde triba pazit

da mladi nije sam,ili da mladi nisu sami u škuro,bez ucitelja,jer je vrlo velika

mogucnost da se pokvare.Znaci mladi prvi godinu uškuro može ,ali obavezno sa

meštrom.Naravno da ce to bit samo mladi koji su naucili pismu,a ne svi s reda.

I to je jedna bitna stavka,sve šta ide u škuro,mora bit ispitano.

Ova druga solucija,da mladi prvu godinu ostane vanka je po meni bolja,jer ga

se bolje kontrolira.Ali ovde opet ima problem,jer mladi koji nije bija u škuro,

znaci ispiva se u lito i prominija u osmi misec,vrlo teško može podnit škuricu

iduce godine.Zašto,zato jer mu je dug period ne-pivanja,promine se u osmi mj.,

pocne veršat u deseti,kako je u drugoj godini brže se diže nego kad je bija mlad

i onda on verša ,pivucka,10,11,12,01,02mj,izverša se i kad bi triba ic na batudu ,

mi ga zatvorimo.Onda opet mora zakocit do 07.mj.Ja ne kažem da nece izdržat,

ali po mom iskustvu nije baš pametno,zna se izgubit,incukat,pokvarit.
[Vrh] Go down
portulata




Broj postova : 55
Points : 53
Join date : 18.07.2011
Lokacija : ZADAR

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysub oľu 17, 2012 8:14 pm

...Hvala Koce na advice...otprilike tako i ja razmisljam...vidin da je tic sklon batudi,kad ga iznesen vani i mogu misliti kakav bi bija u 9 misec ali cu ga pustiti da odradi ovu godinu normalno a drugu cemo viditi.
[Vrh] Go down
F I N K O

F I N K O


Broj postova : 393
Points : 400
Join date : 17.01.2011
Age : 53
Lokacija : Komiža

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysri lis 03, 2012 10:51 pm

Pozdrav tičari.
Jedno pitanje za hitan odgovor. Tići su mi bili u škuro do prije nekih misec dana. I u škuro i posli su bili u jednoj prostoriji koja je prilično topla. Ja sam ih jučer primistio u mene na terasu u kredencu koja je zatvorena od napri sa pleksiglasom tako da ih vitar ne tuče. Nočas su tako proveli noć vanka(koji san kreten,a sinoć je bilo friško) u toj kredenci,a kad sam doša jutros njima četvorici od pet(koji je najstariji) ispalo perje sa krila. Sinoč nije lampalo pa pretpostavljam da nije od straha,nego od promine fibre. Šta ću sad učinit,oču ih vratit u staru prostoriju i jesu li to počeli minjat perje ili ne. Popizdit ću ako jesu! Neću imat sa ćim u želandu. Ako more odgovor pri noći da ih navrime primistim,ako tako mogu popravit situaciju.
Zahvaljujem...
[Vrh] Go down
frzelin

frzelin


Broj postova : 583
Points : 629
Join date : 13.01.2011
Age : 50
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptysri lis 03, 2012 11:01 pm

F I N K O je napisao/la:
Pozdrav tičari.
Jedno pitanje za hitan odgovor. Tići su mi bili u škuro do prije nekih misec dana. I u škuro i posli su bili u jednoj prostoriji koja je prilično topla. Ja sam ih jučer primistio u mene na terasu u kredencu koja je zatvorena od napri sa pleksiglasom tako da ih vitar ne tuče. Nočas su tako proveli noć vanka(koji san kreten,a sinoć je bilo friško) u toj kredenci,a kad sam doša jutros njima četvorici od pet(koji je najstariji) ispalo perje sa krila. Sinoč nije lampalo pa pretpostavljam da nije od straha,nego od promine fibre. Šta ću sad učinit,oču ih vratit u staru prostoriju i jesu li to počeli minjat perje ili ne. Popizdit ću ako jesu! Neću imat sa ćim u želandu. Ako more odgovor pri noći da ih navrime primistim,ako tako mogu popravit situaciju.
Zahvaljujem...
Kao prvo to se ne može dogodit tićaru nego samo ptičaru... cheers
Sad ozbiljno nisi ni moga ništa drugo očekivat pa tići su prominili misto i svaki šušanj na koji oni nisu naviknuti moglo je dovest do toga da se istuču.
Ne brini se puno nekoliko dana neće pivat glasom a posli če sve bit normalno uz obavezno širenje svaki dan da ne odu u modu.
I ako je moguče trebalo bi im po noć stavit neku malu žaruljicu od frižidera ili pećnice i eto sve rješiš... sunny sunny sunny sunny
[Vrh] Go down
Gigo

Gigo


Broj postova : 965
Points : 965
Join date : 26.05.2012
Lokacija : Dalmacija

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyčet lis 04, 2012 3:43 am

Dobar dan Gosp. Finko.
Tiče nije nikako poželjno mijenjati iz mista
di su boravili u škurici.Štaje tuje.
Ipak u jedan dan odmah perušine iz krila
prije je to neki prepad tiča u plašenju sam
sebe pa lepršanjem svog prepada izbaci
velike perušine.Što oču reči kad dolazi do
opadanja tiča (a toga ima)zbog minjanja
prostorija ,različiti temperatura tič prvo
po mom iskustvu baca sitno perije iz prsiju,
pa tek nakon malo više dana dolazu i perušine
velike sa krila.A slućajno da ti i tič opada samo
trgni malo žešče par vajskih pera i dikoju sitnu
iza vrata,zbrenzat češ ga a zatim opet uskoro
imati u pismi perioda kojeg želiš.


Pozdrav od GIGE.
[Vrh] Go down
euzebio




Broj postova : 352
Points : 359
Join date : 01.08.2011
Age : 58

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyčet lis 04, 2012 5:16 am

Ne brini nije mitarenje. Malo su se rastresli, razlog oni znaju, dosta je da je jedan od njih malo plašljiviji i isprepada ostale. Samo ih raširi i nosi na sunce. Grdelin u mitarenje ide malo drugačije, kada vidiš, mi ih zovemo mačeve iz krila, perje od nekih dva tri centimetra sa ramena krila, počinje mitarenje. Guštaj prika i ne brini.
[Vrh] Go down
F I N K O

F I N K O


Broj postova : 393
Points : 400
Join date : 17.01.2011
Age : 53
Lokacija : Komiža

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyčet lis 04, 2012 7:03 am

Aj lakše mi je,hvala svima na odgovoru i savjetu.
[Vrh] Go down
many čazma

many čazma


Broj postova : 53
Points : 63
Join date : 06.02.2012

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptyned lis 07, 2012 8:29 pm

DjordjeVet je napisao/la:
kada i kako zamraciti ptice?

kada ih staviti, kako postupati sa njima dok su unutra?

kako ih izvaditi?

kako ih odrzati na batudi?

nikad i nikad
nikako
nikako
ako hočeš imati pticu bez traume ne s...anu od gluposti isto kao legenda da se vrani reže jezik da propjeva,ajde radili su to u mračno doba ptičarstva škurice i tzv specijalne gajbe za kanarince stasa gdje su se izdizali na prste da dobiju vitku liniju.Bavi se đorđe genetikom pa neče trebati škurice.
[Vrh] Go down
prava zijada

prava zijada


Broj postova : 185
Points : 185
Join date : 20.09.2012
Lokacija : SPLIT

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon lis 08, 2012 3:18 am

Nisam ni ja ljubitelj škuravanja ali i malinoi se zaškuruju prilkom učenja pa nitko ne diže veliku buku i to ne u neka prošla vremena nego i danas.
[Vrh] Go down
many čazma

many čazma


Broj postova : 53
Points : 63
Join date : 06.02.2012

skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Emptypon lis 08, 2012 9:13 am

hm,misliš li da je stvarno svaki malino koji se zaškuri bolji od nezaškurenog
[Vrh] Go down
Sponsored content





skurica - kada i kako? Empty
PostajNaslov: Re: skurica - kada i kako?   skurica - kada i kako? Empty

[Vrh] Go down
 
skurica - kada i kako?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» skolovanje - kada, kako, koliko dugo
» sirenje - trening, kada, kako, koliko dugo
» Kako je nekad bilo - (o)želanda
»  Chat za grdelinaške rasprave i neslaganja sa temama.Što je ovdje dopušteno,drugdje se briše

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Free Forum BATUDA  :: Grdelin (Carduelis Carduelis)-
Forum(o)Bir: