Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Free Forum BATUDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Free Forum BATUDA

Ptice pjevice fauna europe - Forum češljugar štiglec štiglic grdelin zelendur kanarinac konopljar cajzlić žutarica kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur, kringl, bastard, krstokljun, slavuj, egzote, zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanj
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortalPortal  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Vrdun po splitskoj tradiciji

Go down 
+8
enver
YOGI
bošket
Moćun
Dva Grdelina
GRANDE
kain
vrca
12 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
enver




Broj postova : 96
Points : 96
Join date : 12.04.2011
Age : 57
Lokacija : kaštila

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 6:08 am

Ljudi moji nema više iole kvalitetnih vrduna u Kaštilima, ne samo kvalitetnih nego im se i sama populacija desetkovala u zadnjih pet godina. Po mom mišljenju za sve su krive vjeverice, u svakoj šumici su se raskotile a naroćito po čempresima na grobljima di su prije obitavali brojni vrduni.
Ovo lito sam na poklon dobija dva mlada modrulja , znan da je možda prerano za donosit zaključke ali po nekim mojim iskustvima nema ništa od njih i otvorija sam im vrata na ćibi.
I sad nastaju moji problemi, ne mogu ih se nikako riješit, naućili gospoda na manjaduru i nedaju mi mira ostalin tićima. Mene se skoro pa i neboje a ćim je ćiba vanka eto ti ih odma.
Napravija san im ranilicu vanka u vrtlu , ali me straj da se skroz ne proline i izgube nagon za divljinu a opet bi volija da ostanu u blizini pa da se možda i gnizde . Zezaju me prijatelji da ću sam sebi okinit jaja od muke kad ih ćujem kako zvižđe u treći misec, volija bi da ostanu u blizini ali da se osamostale i poćmu sami tražit spizu.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 6:46 am

enver je napisao/la:
Ljudi moji nema više iole kvalitetnih vrduna u Kaštilima, ne samo kvalitetnih nego im se i sama populacija desetkovala u zadnjih pet godina. Po mom mišljenju za sve su krive vjeverice, u svakoj šumici su se raskotile a naroćito po čempresima na grobljima di su prije obitavali brojni vrduni.
Ovo lito sam na poklon dobija dva mlada modrulja , znan da je možda prerano za donosit zaključke ali po nekim mojim iskustvima nema ništa od njih i otvorija sam im vrata na ćibi.
I sad nastaju moji problemi, ne mogu ih se nikako riješit, naućili gospoda na manjaduru i nedaju mi mira ostalin tićima. Mene se skoro pa i neboje a ćim je ćiba vanka eto ti ih odma.
Napravija san im ranilicu vanka u vrtlu , ali me straj da se skroz ne proline i izgube nagon za divljinu a opet bi volija da ostanu u blizini pa da se možda i gnizde . Zezaju me prijatelji da ću sam sebi okinit jaja od muke kad ih ćujem kako zvižđe u treći misec, volija bi da ostanu u blizini ali da se osamostale i poćmu sami tražit spizu.

merhaba brate envere

oprosti što ču te pitati ...koja je to ptica kad kazes verdun..neznam okojoj ptici pričaš ..jer mi iz skoplja odnosno iz ..MK..nerazumemo taj izraz tog imena verdun ...


selam brate ENVERE
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 6:56 am

Tarant,ringla,gringl,zelendur,vrdun,a mislim da ga negdi zovu i flora.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 6:58 am




Home Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Arrow Fauna Europe


Fauna Europe
Zelendur
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 PrintButton


Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 EmailButton






Zelendur - Carduelis chloris

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Gb Greenfinch Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 1

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 2

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Germany Grünling oder Grünfink
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Italy Verdone
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Spain Verderon
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 FranceVerdier d´Europe









Stručna klasifikcijia : Porodica : FringillidaeZs (Zebe)j
Rod : Carduelis
Vrsta : C. chloris
Hrvatski regionalni nazivi: Tarant, zelendur, verdun, ringla, gringl.

Zelendur je jedana od najuobičajenih ptica koje obitavaju i žive vrlo blizu čovjeku. Ove ptice obitavaju u parkovima i vrtovima,
uobičajeno ih je primjetiti i u gradskim predgrađima, u drvoredima uz
gradske prometnice, ali i na rubovima šuma i voćnjacima. Najčešće
prezimljavaju na poznatom im području, sa izuzetkom krajnjih sjevernih
obitavališta od kud se ptice tijekom zime sele na jug, ali početkom
travnja se u manjim jatima vraćaju.
Par zelendura gradi gnijezdo od raznog matrijala, ponajviše suhe trave, malih grančica, itd.
Gnijezdo
pronalazimo na stablima smreke, bora, ali i raznih voćaka, a nimalo
nije čudno da ih pronađemo uz ceste na visokim stablima divljeg kestena
itd.
Ženka snese 5-6 jaja te leži
na njima 13-14 dana, tjekom tog vremena mužjak ju hrani na gnijezdu.
Nakon sto se mladi ptići izlegu o nijma se brinu oba roditelja, hrane ih
ponajviše poluzrelim sjemenjem raznog bilja, ali tu i tamo i živim
insektima kao npr. raznim gusjenicama ali i paucima. Nakon približno
14 dana mladi ptići vec operjavaju ali jos nisu spremni napustiti
gnijezdo. Uobičajeno možemo mlade ptice vidjeti na rubu gnijezda ili
grančicama pokraj, gdje ih roditelji hrane dok ne budu spremni za prvi
let.
Duljina: 14 – 15 cm
Težina: 15 – 20 g.
Veličina jaja: : 17,2 – 24,1 x 12,2 -6,1 mmm

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Male
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Female
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 7:01 am

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 1mVrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 4m
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 3m Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 2m

Ženka zelendura
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 1zVrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 4zVrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 3z
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 2z

Mužjak zelendura
Ženka zelendura
Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 5m Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 5z
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 7:09 am

bariton je napisao/la:
Tarant,ringla,gringl,zelendur,vrdun,a mislim da ga negdi zovu i flora.


poz brate

hvala na tvoje objašnjenje oko tog verduna

kod nas u MK SE KAZE,,, KRINGLA ,,

KOD NAS NIJE TOLIKO POPULARNA TA KRINGLA


POZ cheers cheers
[Vrh] Go down
Jandrek

Jandrek


Broj postova : 232
Points : 245
Join date : 29.09.2011

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 7:56 am

baritone svaka čast
[Vrh] Go down
Moćun

Moćun


Broj postova : 977
Points : 1017
Join date : 09.02.2011
Age : 55
Lokacija : Dalmazia

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 8:26 am




Bog !!!!!


Verdun je tica ipo maestro !!!!!


Znaš kako se u nas reče ::hebeš ticu koja se ne zove Verdun !!!!


Salu2



[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 17, 2011 10:55 am

pozdrav močune

pa šta znam kako je u vas ..ali kod nas nije toliko aktivna ko u vas

mozda poneko kod nas hoče da ukrsti to sa kanarinkom ili štigličem taj verdun,,
baren za mene nema on koju pjesmu Question osven štigliča druga me ptica ne interesuje

jer štiglič nema kraja ko što i sami vidite ... i mislim da bolje ptice od štigliča nema


pozdrav brate močune
[Vrh] Go down
Jandrek

Jandrek


Broj postova : 232
Points : 245
Join date : 29.09.2011

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet stu 24, 2011 1:37 am

tek san sad upeca jedan smješan detalj a priča se o strili koja traje 15 sekundi..u 15 sekundi haha ,ode je neko izgubljen u vremenu i prostoru
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptypet stu 25, 2011 9:56 am

Toliko jedva harz roller drži turu, svaka čast cheers
[Vrh] Go down
Moćun

Moćun


Broj postova : 977
Points : 1017
Join date : 09.02.2011
Age : 55
Lokacija : Dalmazia

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptypet stu 25, 2011 9:21 pm


Bog !!!


A jebemu čuda i vas dvojice !!!!


15 sekundi -ništa čudno --3 puta po 5 sekundi --hahahha



Salu2
[Vrh] Go down
Jandrek

Jandrek


Broj postova : 232
Points : 245
Join date : 29.09.2011

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptysub stu 26, 2011 12:22 am

moćune to ti je ko da kažeš da si popušija cigaru iz jednog uvlačenja bez stajanja
[Vrh] Go down
vrca




Broj postova : 479
Points : 514
Join date : 03.02.2011
Age : 42
Lokacija : SPLIT

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptysub stu 26, 2011 7:59 am

a da nije prije bilo 5x3 sec....a i manje..... cheers
[Vrh] Go down
YOGI

YOGI


Broj postova : 1061
Points : 1081
Join date : 12.01.2011
Age : 59
Lokacija : SPLIT

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptysub stu 26, 2011 8:24 am

Gluvaš,gluvaš,gluvaš,gluvašina
[Vrh] Go down
Jandrek

Jandrek


Broj postova : 232
Points : 245
Join date : 29.09.2011

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptysub stu 26, 2011 9:55 am

samo ti guraj lopticu isprid sebe lol!
[Vrh] Go down
Jandrek

Jandrek


Broj postova : 232
Points : 245
Join date : 29.09.2011

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptysub stu 26, 2011 9:57 am

vrca je napisao/la:
a da nije prije bilo 5x3 sec....a i manje..... cheers

i tako strile putuju i putuju Arrow Arrow Arrow Arrow Arrow Arrow Arrow rendeer
[Vrh] Go down
Gost
Gost
Anonymous



Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptysub stu 26, 2011 7:59 pm

[Vrh] Go down
frickočak

frickočak


Broj postova : 38
Points : 42
Join date : 31.08.2011
Lokacija : sinj

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyned stu 27, 2011 2:25 am

Živili ljudi ,nabavio san verduna ali mu je izgleda slomljena noga(nije da visi) ali je nekako čudno (ne)koristi! dobro jide i dosta je miran, šta bi bilo dobro da napravin u vezi noge? Unaprid fala!
[Vrh] Go down
Moćun

Moćun


Broj postova : 977
Points : 1017
Join date : 09.02.2011
Age : 55
Lokacija : Dalmazia

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyned stu 27, 2011 6:02 am



Bog !!!!


Evo jedan savjet kako san ja napravija :: U malu posudu ,more u bićerin uli

mlake vode i onda mu lipo toćaj tu nogu unutra po minutu -2 !!!!I ako ima malo

ulja od gospine trave malo namazat nog!!! Napominjem ..ja san svoga ovako izličija ,nije moga stajat na nogu (nije bila slomljena .nego natečena ) i za par dan eno ga ka novi !!!!

Salu2

[Vrh] Go down
Gigo

Gigo


Broj postova : 965
Points : 965
Join date : 26.05.2012
Lokacija : Dalmacija

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet lip 07, 2012 8:07 pm

Gosp. JENDREK ako ste okruženi nekim tičarima koji znaju i lagati onda se raspitajte koji i kakvi je tičar je što je napisao dupla strila ili po mom čurjada od 12 do15 sekundi .Tičar je još živ kuča je do mene ,poz. BAČINA ,god 89 ja sam mijerio štopericom.Tiča mu je na ruži priklala zelena kobila mi kažemo valda se zove bogomilja,molim vas dajte i vi štogod (ISTINITO). Pozdrav od Gige DOKTORA.
[Vrh] Go down
Gigo

Gigo


Broj postova : 965
Points : 965
Join date : 26.05.2012
Lokacija : Dalmacija

Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Emptyčet lip 07, 2012 9:25 pm

Gosp. Bariton pročita sam vaš pogled na kvalitet pijeva verduna u svemu smo isti gledajuči kvalitet osim postoji tradicija pogleda SPLITSKA I ZAPADNIJE na svoj tip FIŠĆA, i tradicija od BRELA I JUŽNIJE na svoj tip gvija.Malo ko izgleda kodvas hrani verdune jer su pojedinci (ljubitelja pijeva)samo spremni da im netko da ili da kupe gotovu kvalitetu.E TO SU TIČARI (SRAMOTNO). Pozdrav od Gige DOKTORA.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrdun po splitskoj tradiciji   Vrdun po splitskoj tradiciji - Page 2 Empty

[Vrh] Go down
 
Vrdun po splitskoj tradiciji
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Free Forum BATUDA  :: Vrdun (Carduelis Chloris)-
Forum(o)Bir: